ZLOSTAVLJANJE NA RADU

Zlostavljanje na radu ili mobing je svako aktivno ili pasivno ponašanje prema zaposlenom ili grupi koje se ponavlja, a koje za cilj ima ili predstavlja povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, zdravlja, koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko okruženje sa ciljem da se zaposleni izoluje i na sopstvenu inicijativu raskine radni odnos.
Postoje 3 bitna elementa kod mobinga:

  1. Zlostavljanje ili zastrašivanje zaposlenog od strane jednog ili više lica na sistematski način.
  2. Zlostavljanje se odvija u dužem vremenskom periodu na učestali način
  3. Cilj zlostavljanja je da se zaposleni nađe u situaciji produženog stresa usled straha od ponižavajućeg, uvredljivog, neprijateljskog radnog okruženja.

Dužnost poslodavca je da omogući zdrave i bezbedne uslove rada, to uključuje i zaštitu od stresa – odnosno zlostavljanja koji su ozbiljan rizik po zdravlje zaposlenih zbog toga je potrebno da poslodavac vodi antimnobing politiku kako deo prevencije. Prevencija je u cilju otkrivanja prvih znakova zlostavljanja na radu i sprečavanje razvoja zlostavljanja na radu.
Postiže se određivanjem kvalifikovanog lica najčešće psihologa kome bi se zaposleni koji smatra da je zlostavljan mogao obratiti za pomoć.

Mobing može da se javi u dva oblika:

  1. Horizontalno zlostavljanje – zaposleni istog ranga
  2. Vertikalno zlostavljanje – odgovorno lice

Horizontalno zlostavljanje je usmereno prema zaposlenom od strane drugog zaposlenog, koji je na istom ili sličnom radnom mestu; pri čemu nema odnosa podređenosti. Javlja se kao posledica loših međuljudskih odnosa koju prate: zavist; ljubomora i slične ljudske slabosti. Može da bude u blažem obliku kao: stalne šale, podsmeh na račun govora, hoda, držanja, odevanja, privatnog života.
I teži oblik: širenje klevete u pogledu profesionalnog i privatnog života; izbegavanje druženja u pauzama; ispoljavanja „ostrakizma“.
Istraživanja su pokazala da su žene češće zlostavljane od strane drugih žena zaposlenih; slično je sa muškarcima koji trpe zlostavljanje od strane drugih muškaraca. Takođe istraživanja pokazuje da je mobing zastupljeniji u prosveti; univerzitetima; školama npr. 14,1 % a u svim ostalim profesijama je na nivou oko 6.5%
Vertikalno zlostavlja je ono zlostavljanje koje potiče od poslodavca odnosno od strane pretpostavljenog direktora; ovde postoji odnos podređenosti.
Vertikalno zlostavljanje može da bude prikriveno vertikalno zlostavljanje; koje na prvi pogled izgleda kao horizontalno zlostavljanje.
Odnosno zlostavljanje vrše zaposleni istog ranga; a direktor to omogućava i podstiče.
Ova podela je značajna jer se sam zakon propisuje različit postupak.
U slučaju vertikalnog mobinga odnosno da zlostavljanje vrši poslodavac odnosno odgovorno lice; žrtva mobinga može odmah da se direktno obrati sudu bez pokretanja postupka za posredovanje.
Ukoliko je horizontalno zlostavljanje od zaposlenog istog ranga; poslodavac je u obavezi da pokrene postupak posredovanja gde bi neutralno lice sa spiska posrednika pokušalo da postigne dogovor između lica koja su u sukobu.
Tek nakon što se pokaže da posredovanje nije uspelo; lice koje žrtva mobinga može da pokrene postupak pred sudom i traži sudsku zaštitu.

U tužbi može da se traži:

  1. Da se utvrdi da je žrtva pretrpela zlostavljanje
  2. Prestanak ponašanja koje predstavlja zlostavljanje
  3. Naknada nematerijalne i materijalne štete
  4. Javno objavljivanje presude povodom tužbe
  5. Izvršenje radnje radi uklanjanja posledica zlostavljanja

Zlostavljanje se javlja i u vidu stalnog provociranja žrtve kako bi sama žrtva povredila obavezu ponašanja prema drugima zaposlenima ili poslodavcu.
Srbija je 2010. godine donela Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu; primera radi u Francuskoj je 2002. g., u Kvebeku 2006.; u CG je 2012. godine.
Znači da je mobing relativno nov institut u radnom pravu, i već je u uporednoj praksi primećeno da je dokazivanje mobinga bilo otežano.
Upravo zato što zaposleni koji su svedoci mobinga nisu želeli da svedoče i straha da ne ostanu bez posla i kako ne bi i oni postali sledeće žrtve mobinga kako horizontalnog tako i vertikalnog.
Upravo zbog toga je i naš zakon predvideo odstupanja u dokazivanju i olakšao dokazivanje mobinga.
Tako je prema članu 31 Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu propisano da žrtva mobinga mora učini verovatnim da je izvršeno zlostavljanje na radu, a na poslodavcu je teret dokazivanja da nije bilo zlostavljanja na radu.
Rok za tužbu je 6 meseci; od poslednjeg zlostavljanja nadležan je Viši sud.