Pravo na Žalbu ima značaj ustavne garancije kojom se svakome garantuje pravo na žalbu ili drugo pravno sredstvo protiv odluke kojom se rešava o njegovom pravu ili na zakonom zasnovanom interesu.
Žalba je suspenzivni pravni lek, podizanjem Žalbe sprečava nastupanje pravosnažnosti.
O žalbi odlučuje sud višeg ranga od onog koje doneo pobijanu presudu, o žalbu odlučuju apelacioni sudovi, osim ukoliko nije nadležan viši sud.
Žalba protiv presude je dvostrani pravni lek, što znači da se Žalba dostavlja suprotnoj strani na odgovor.
Žalba je samostalan pravni lek, rok za podnošenje Žalbe iznosi 15 dana od dana prijema presude. U sporovima male vrednosti kao i u meničnim i čekovnim sporovima rok za žalbu je 8 dana.
Propuštanje roka za žalbu, ima za posledicu gubitak prava na pravni lek. Neblagovremena Žalba se odbacuje kao nedopuštena.
Žalba protiv presude mora da sadrži označenje pobijane presude kao i potpis podnosioca pravnog leka. U žalbi treba da bude navedeno da li se presuda pobija u celini ili delimično kao i žalbeni razlozi.
Stranke su izričito ovlašćene da podnesu Žalbu, u njihovo ime i za njihov račun Žalbu može da podnese njihov punomoćnik- advokat.
Po prijemu Žalbe prvostepeni sud ispituje: blagovremenost žalbe, potpunost i dopuštenost pravnog leka.
Primerak Žalbe se dostavlja suprotnoj strani na odgovor, Rok za davanje odgovora na Žalbu iznosi 15 dana. Po prijemu odgovora na žalbu prvostepeni sud u roku od 8 dana dostavlja spise predmeta drugostepenom sudu.
O žalbi drugostepeni sud odlučuje po pravilu bez održavanja rasprave na sednici veća.
Drugostepeni sud može da: